Фокача с маслини
Фокача с хрупкава коричка, мекичка отвътре,
с аромат на зехтин, розмарин и маслини
Необходими продукти:
За тестото:
- 300 гр. пресято бяло брашно + още за омесване;
- 200 мл. топло прясно мляко;
- 1 ч.л. мед;
- 1 ч.л. сол;
- 1 1/2 ч.л. суха мая;
- 3 с.л. зехтин + още за последващо намазване.
За пълнеж и поръсване:
I-ви вид: Фокача с домати, маслини и чесън
- 2 сушени домата, нарязани на ситно;
- шепа зелени маслини /без костилки/;
- 2 скилидки чесън;
- 3-4 чери доматчета;
- 1-2 щипки хималайска сол;
- 1 с.л. фино настърган пармезан.
II-ри вид: Фокача с розмарин и маслини
- шепа черни маслини /без костилки/;
- два клонки пресен розмарин;
- 1-2 щипки хималайска сол;
- 1 с.л. фино настърган пармезан.
Стъпките по приготвянето са следните:
- Затопляме 200 мл. прясно мляко и разбъркваме в него 1 ч.л. мед, докато се разтвори. След това прибавяме сухата мая и разбъркваме с лъжичка, за да не се образуват бучки и я оставяме 5-6 минути да шупне.
- В дълбок съд пресяваме брашното, прибавяме солта и правим кладенче. Сипваме в кладенчето шупналата мая и зехтина и с лъжица започваме да прибавяме от брашното, равномерно от всички страни. Получава се меко и лепнещо тесто, което прехвърляме на набрашнен плот и месим около 10 минути, докато стане еластично.
- Поставяме тестото в хубаво намазнена купа, отгоре също го намазваме със зехтин и покриваме с фолио за свжо съхранение. Оставяме го на топло около 1 1/2 час, за да удвои обема си, като внимаваме през това време да не става течение около купата с тестото.
- Разделяме втасалото тесто на две равни части и го разтоваме върху намазнен плот. В едната част /I-ви вид: Фокача с домати, маслини и чесън/ разпределяме равномерно наситнените сушени доматчета, а в другата /II-ри вид: Фокача с розмарин и маслини/ 10 бр. наситнени черни маслини. Намазваме фокачите със зехтин, поставяме в тава върху хартия за печене, покриваме ги отново с фолио и ги оставяме да си починат още 20 минути. Трябва да се внимава с времето за повторно втасване, тъй като ако се просрочи тестото се разтича и губи формата си.
- С пръсти правим дупки по цялата повтрхност на фокачите. В тези своеобразни ямички поставяме ароматните добавки. За I-ви вид: Фокача с домати, маслини и чесън- нареждаме шепа разполовени зелени маслини, скилидките чесън, разрязани по дължина на четвъртинки и 3-4 разполовени чери доматчета. За II-ри вид: Фокача с розмарин и маслини-нареждаме останалите черни маслини и накъсания на снопчета пресен розмарин. Намазваме фокачите отново със зехтин и поръсваме със сол.
- Печем в предварително загрята на 200 градуса фурна около 20 минути. Малко преди да извадим фокачите ги наръсваме с настъргания пармезан и допичаме още 3-4 минути.
- След като ги извадим от фурната пак ги наръсваме със зехтин и ги оставяме да изстинат напълно върху метална решетка.
Да ви е сладко!
Още интересни предложения за домашно приготвен хляб:
- Хлебчета с лук, сушени домати и билки-вкусни хлебчета с мека, ароматна сърцевина, парченца лук и сушени доматчета.
- Пълнозърнест хляб с орехи и розмарин-наситнения пресен розмарин и натрошените орехи придават на хляба неустоим аромат, а гланцовата му коричка е истински изкусителна.
- Златист хляб с картофи и розмарин-този хляб има пристрастяваща хрупкаво-златиста коричка, а отвътре е изключително пухкав и много ароматен.
- Пухкави хлебчета с “Котидж” сирене-заквасената сметана и сиренето “Котидж” придават на тези хлебчета чудесен вкус. Коричката им с поръска от сусам е апетитно хрупкава, а вътрешността пухкава и сочна.
- Хляб с Гауда и слънчогледови семки-този хляб е истинска наслада:хрупкава златиста коричка със сирене, нежна сърцевина и аромат на слънчогледови семки.
- Чеснов хляб с риган-вкусен пълнозърнест хляб, който ухае великолепно на риган и чесън, а добавения пармезан му придава лек привкус на сирене. Оформен като венец, хляба е особено атрактивен, удобен за разчупване и внася празнично настроение.
На нашата планета имаме почти същите хлебни изделия!
Много са вкусни!